Výběr štěněte
Jednoho dne jsem zahlídla reklamu na Vodafone. Koukala na mě z reklamy nádherná čivava. No a já po ní začala toužit. Zachovala jsem se jako malé dítě. Nepřečetla jsem si o čivavě vůbec nic. Slepě jsem kupovala annonce a obvolávala inzeráty většinou na čivavky bez PP. Jelikož jsem chtěla čivavu hned,tak jsem se s manželem vydala z Prahy až do Hodonína. Toto město je skoro až u Slovenska. Ano jsem blázen. Jeli jsme tam plní očekávání. Bohužel realita byla jiná. Viděli jsme pouze tři štěňátka. Maminku a tatínka,nám odmítli ukázat. Jedno štěnátko leželo na trávě a nereagovalo na zvuky,na sourozence a ani na nás. Druhé a třetí se honili. Báli se lidí a byli velice nedůvěřivý. Jedno štěně jsem si vzala do ruky a nic moc nekontrolovala, protože jsem ani nevěděla co. Jedno štěně jsem si nakonec vybrala a požádala o očkovací průkaz a o startovací granule do začátku. No a ejhle. Očkovací průkaz nemáme, protože štěňata nejsou ještě očkovaná a granule taky nemáme, protože právě došly...Co myslíte, že jsem udělala? Nic,vzala jsem štěně, zaplatila a jeli jsme do Prahy. Štěně bylo vystrašené a nechtělo u mě být. Celou cestu jsem štěňátko hladila, ale ani to jej neuklidnilo. Jak jsem celou tu cestu (asi 4 hodiny) štěně hladila, objevila jsem něco v srsti. Blechy!Ne jednu nebo dvě, ale asi milión blech. V Praze jsme zašli okamžitě na veterinu. Veterináři byli dost v šoku a napsali doporučení na vrácení psa z důvodu velkého zanedbání a možných nemocí. Jeli jsme tedy zpět, nebohé štěňátko vrátit.
Opět jsem koupila annonci a obvolávala. Telefon mi zvedla velice milá paní a my si domluvily schůzku na druhý den. Adresu nám neřekla, že si ještě druhý den zavoláme a upřesníme čas. Ještě ten den nám volala, že zrovna jede do Prahy a veze štěňátka i s rodiči. Byla jsem ráda. Říkala jsem si, že jsme už jednu dlouhou cestu absolvovali. Z milé paní se vyklubala bezzubá romka, která měla v přepravce asi patnáct štěňátek. Štěňátka byla na první pohled nádherná. Jedno jsem si vzala do ruky a kontrolovala na hlavě fontanelu, na bříšku kýlu, pak zoubky, uši, oči...Dostali jsme i očkovací průkaz!Byla jsem nadšená!Mé nadšení netrvalo dlouho.Fenečka zvracela,měla průjem,ale jinak byla hravá a spokojená.Veterináři konstatovali,že to je normální.Změna prostředí a tak.Samozřejmě jsem to volala i chovatelce,ale ta telefon nebrala.Měla penízky,tak co se dál starat o prodané štěně.Ve stolici jsem našla několik červů,což je známka toho,že chovatelka asi vůbec neodčervovala.Nebo odčervovala málo.Opravdu jsme se štěňátkem pořád lítali po veterině.Nastalo druhé očkování a špatná reakce na něj.To jsem již psala do poradny.Štěnátko nám zemřelo na hemoragickou gastroenteritidu,což je zánět žaludku a střev.Kdyby veterináři brali v potaz,že jsem jim o průjmu a zvracení říkala od začátku,co jsem fenku koupila,mohla žít.Na gastroenteritidu jsou antibiotika,na červy odčervovací pasty atd.Vše se ale musí léčit postupně.
Dalšího pejska jsem nechtěla.Po těchto zkušenostech,jsem už neměla sílu.Jenže moje tříletá dcera chtěla "nového"pejska.Bylo mi vždy líto,když mluvila o Jerrynce a o nebi.Proto jsem začala na internetu vyhledávat informace o čivavách a o chovatelských stanicích.Měla jsem štěstí.Objevila jsem chovatelskou stanici,kde neprodávají psy pro peníze.Chovají tam své psy s láskou a není jim jedno,komu svá štěňátka svěří.Byli jsme se na "naše"štěně podívat.Byl to úplně jiný pohled.Můžete mít milión otázek a na vše dostanete odpověď.Nebudete se svojí otázkou obtěžovat,spíše bude chovatel rád,že se zajímáte.Když dostanete štěňátko domů,tak s řádnou smlouvou o koupi,s granulkama do začátku a s plno radama na cestu.Navíc budete s chovatelskou stanicí pořád v kontaktu.Ve dne v noci.Můžete se dodatečně ptát a informovat.Můžete se navštěvovat a přebírat zkušenosti od těch zkušených.Stoprocentně můžu říct,že díky štěňátku budete mít o přátele navíc.Za chvíli si budete tykat s celou chovatelskou stanicí.
Někdy se stane,že i štěňátko,které je z perfekní chovatelské stanice a bylo o něj výborně pečováno,onemocní.Mě se to tak bohužel stalo.Mám dva čivavý kluky od různých chovatelů a oba dva onemocněli.Navíc zcela náhodně stejnou nemocí jako má první čivava.Gastroenteritidou.Tím chci říct,že nemoc pejska může být náhodná a nemusí se jednat o chybu chovatele.I když vám onemocní po týdnu,co jste si ho přivezli domů.Navštívila jsem plno veterinářů a ani jeden mi gastroenteritidu nebyl schopen vysvětlit a říct,z čeho tato nemoc vzniká.Navíc každý veterinář měl absolutně jiný názor.
Já sama za sebe jsem raději pro koupi štěněte z chovatelské stanice tedy pro štěňata s PP.Když už bez PP,tak s řádnou smlouvou o koupi!
Moje rady při kupování štěňátka:1) chovatelskou stanici omrknout a vyzpovídat
2) kontrola vybraného štěněte
- kontrola fontanelky,jestli není moc velká(Podle veterinářů už dvouměsíčnímu štěněti nezaroste,ale není to pravda!!!Mám dva pejsky a sama dobře vím,že fontanelka zarostla až kolem sedmého měsíce.Někdy nezaroste vůbec,ale zůstane malá. )
- zkontrolovat,jestli štěně není hluché(můžete za ním lousknout prsty nebo malinko tlesknout)
-z očí nesmí nic vytékat a neměly by se hromadit ospalky
- bříško má být bez kýly(nahmatatelná boulička v oblasti břišní)
-zadeček musí být čistý bez známek průjmu
- štěně se nemá bát lidí a je hravé,zajímá se o své sourozence a všechny členy smečky
- pejsek má mít obě varlátka sestouplá,pokud chovatel říká,že mu můžou ještě sestoupnout může ale i nemusí mít pravdu,takže pokud chcete pejska na chov,raději takového nekupovat
- zoubky mají mít nůžkový skus