ORCHIDOPEXE - steh

Někdy se stane, že pejskovi nesestoupí varlátka do šourku a to může dělat dospělému pejskovi velký problém. Může to způsobit rakovinu. Proto se ze zdravotního hlediska, provádí operace. Pokud vás potká stejný problém, jako potkal nás, budete mít více možností, jak se s tímto vypořádat. Náš Andy měl jedno varlátko sestouplé, ale druhé mu zůstalo v tříslech. Jako první možnost, jak varlátku pomoci je stahování. Každý den jsme museli nesestouplé varlátko nahmatat a snažit se ho jedním prstem stáhnout dolů. K této možnosti se přidává hormonální léčba v podobě injekcí, které provádí veterinář a podávání vitamínu E v tebletách. Když s touto léčbou začnete brzy, máte velkou šanci uspět. My bohužel neměli dostatek informací a proto nám tato léčba již nezabrala. Pokud jste vyčerpali tyto možnosti, tak vám nezbývá již jiná možnost než operace. Veterinář vám jistě poradí, co by pro pejska bylo nejlepší. Zda varlátka vyndat obě a tím bude pejsek kastrován a dál tuto vážnou vadu neponese. Nebo se jedno varlátko které je sestouplé, ponechá a odstraní se pouze to jedno vadné nesestouplé varlátko. Tímto zákrokem zůstane pes psem, ale budete ho muset hlídat, aby nebyl připuštěn. Nesestouplá varlata jsou vážnou dědičnou vadou a z etického hlediska, by jí chovatel neměl přenášet na další vrhy štěňátek. My se rozhodli pro orchidopexi.
Je to operativní zákrok, kdy se nesestouplé varle stáhne do šourku a tam se připošije, aby se nevrátilo zpět. Z operace jsme měli strach, ale musím říct, že zcela zbytečně. Před operací nesmí pes jíst 24 hodin před zákrokem a pít tři hodiny před zákrokem. V ordinaci před operací dostane pejsek injekci do zadečku a vy si ještě pejska můžete vzít do náruče a čekat, než pomalinku usne. Náš Andy usnul do deseti minut. Potom probíhá samotná operace. Naše byla bez problémů, takže nás pan doktor volal po dvaceti minutách. Andy už stál na zemi a přiběhl nebo se spíš připlížil na zavoláni. Byl zmatený a plný strachu, ale poznal nás hned. Domů jsme si ho odvezli v tašce pro psy. Na doma dostanete antibiotika a léky proti bolesti. Pejskovi již po třech hodinách můžete nabídnout vodu. Nejdříve jen nechat olíznout ruku namočenou ve vodě. Později můžete nabídnout i stravu. Pejska ale nenuťte. Nechte ho v klidu a moc ho nelitujte. Pes to vycítí a dělá pak ze sebe ještě větší chudinku. Po třech hodinách po operaci, můžete s pejskem začít chodit ven, aby se vyčůral. Náš Andy venku seděl a nechtěl chodit. Vzali jsme ho domů a zkoušeli venčit ještě v noci, ale také bez úspěchu. Druhý den po operaci začal Andy chodit na piškotu a tím se rozchodil i venku. Normálně se vyčůral a další den i vykakal. Nyní jsme třetí den po operaci a Andy normálně chodí, pije a žere. Dokonce už i zkouší vyskočit na gauč, což mu zakazujeme. Za deset až čtrnáct dní jdeme na vytažení stehů. Snad vše dobře dopadne a nenastanou komplikace, které se ještě můžou objevit v podobě neuchycení varlátka. To by se nakonec muselo vyoperovat, aby nedělalo zbytečnou neplechu.

Komplikace po operaci

Po orchidopexi nám veterinář nedal límec, protože je prý Andy histerka a určitě si do rány nepůjde. Na to si prosím dávejte dobrý pozor, protože se pejsek zcela logicky chová jinak na veterině a pak úplně jinak doma. Límec jsme tedy dokoupili ještě ten den večer na jiné veterině. Límec vybírala veterinární sestřička. Myslela jsem, že vybere ona správnou a zcela vyhovující velikost, aby si pejsek na ránu nedosáhl. Andy normálně spal ve svém pelíčku a byl kontrolován páníčkama, zda je vše v pořádku. Andy byl spolehlivým pacientem a opravdu v noci spal a do rány si nijak nezasahoval. Zlom nastal třetí den po operaci. :-( Andy si v noci i přes límec sundal stehy. Tedy spíš vyrval. Okamžitě jsem jela na veterinu, kde pejska opět uspali, ránu čistili a šili. Byla jsem z toho zničená. Andy dostal větší límec, ale i v ordinaci se snažil, ránu lízat. Proto mu sestřička vymyslela takový obleček z gázy. myslela jsem si, že tohle si už nesundá a že přes větší límec, se do rány nedostane. Bohužel opět třetí den měl stehy vytrhané... Obleček si sám sundal a přes límec si stehy vytrhal. To už jsem byla i docela naštvaná. Není to opravdu žádná legrace. Do rány se může dostat infekce, pejsek si může přivodit šok atd. Další uspání (narkózu) jsem odmítla a na veterině jsme se domluvili, že budeme Andyho držet. Já držela přední packy a hlavu a paní prodavačka z vedlejšího zverimexu, který patří k veterině, držela zadní packy a ocásek... Pejsek dostal na ránu pouze umrtvovací sprej, aby necítil bolest. Rána se vyčistila a opět zašila. Větší límec jsme nedostali, protože na čivavu by byl už moc velikej. Na obleček z gázy jsme ještě přidali zapošité dětské body, ale i to si byl Andy schopný sundat... Opravdu nechápu, jak to dokázal, protože jsem ho u toho nikdy nenačapala. Proto jsem se rozhodla, že budu s pejskem spát a tím ho budu v noci hlídat. Samozřejmě jsem ho celou noc musela šťouchat, aby si ránu nechal na pokoji. Jinak by si sundal stehy po třetí a to už bych asi nepřežila. Tímto bych chtěla upozornit všechny páníčky pejsků, které čeká jakákoliv operace, aby své pejsky hlídali i přes límce a různé oblečky. Pejskové jsou v tomto dost šikovní a dokáží mnoho...